Aikido– és jógaoktatóként, illeve gyógymasszőrként szinte minden nap találkozom sportsérülésekkel. Ez a bejegyzés azért született, hogy segítsek neked a sportsérülések gyógyításában és megelőzésében.
A sportsérülés fogalma
Minden olyan nem várt baleset, ami a sportoló szervezetében fájdalmas elváltozáshoz, teljesítménycsökkenéshez vezet. Különösen a versenysportok esetében van nagy jelentősége a sportsérülések megelőzésének és gyors rehabilitációjának, hiszen ezen múlhat a sportoló (vagy akár a csapatának) eredménye. Ugyanakkor a hobbi sportolók esetében sem másodlagos, hogy kedvelt mozgásformájukat képesek-e sokáig végezni, hiszen a sportolás nagyszerű módja a stressz enyhítésének és a fittség megőrzésének.
A sportsérülések a sportban vagy más fizikai tevékenységben való részvételből eredő sérülések sok típusa közé tartoznak. Az edzés növelheti az izmok, csontok és sok más lágyszövet károsodásának kockázatát.
Mi a leggyakoribb oka a sportsérüléseknek?
- A sportoló figyelmetlensége, tapasztalatlansága;
- rossz edzésmódszerek;
- a bemelegítés hiánya;
- a nyújtás hiánya
sérüléseket okozhat a sportolókban.
A sportsérülések gyógyítása gyakran lassú folyamat. Amikor valaki eljön hozzám gyógymasszázs-kezelésre, de legyen szó Yumeihóról, FDM-ről, köpölyözésről, átbeszéljük a a sérülés okait, a fájdalmas testrészeket és a kezelés menetét, majd haladéktalanul megkezdjük a kezelést. Már az első alkalommal számíthatsz rá, hogy ugrásszerű javulás következik be az általános állapotodban, a szervezet mozgósítja az öngyógyító képességeit, a sérülésed sokkal gyorsabban kezd gyógyulni, a fájdalom csökken és a mozgástartományod jelentősen nő.
A sportsérülések gyakori típusai
Ficamok: Orvosi nevén luxáció vagy luxatio az az állapot, amikor túlzott erőbehatás következtében az ízületi fej teljesen elhagyja az ízületi árkot, és ebben a helyzetében külső beavatkozás nélkül tartósan megmarad. A ficam eredményeként az ízületi szalagok mindig megsérülnek. Sokszor érintett a váll, a csukló, a térd vagy a boka. Nagyon fájdalmas baleset, sokszor jár együtt ödémával és a mozgási nehézségekkel.
Törések: Jellemző a küzdősportokban vagy az olyan sportágakban, mint a kosárlabda és a futball. Nincs mit ezen magyarázni: hirtelen erőbehatásra a csont eltörik, a sportoló hetekre kénytelen felhagyni az edzéssel. A periosztális masszázzsal sokat lehet gyorsítani a gyógyuláson.
Elmozdulások: A diszlokáció során az ízületet alkotó csontok kimozdulnak az ízületből, majd visszatérnek a helyükre. Fájdalom, duzzanat, korlátozott mozgás léphet fel.
Íngyulladás: Legtöbbször az ismétlődő mozgások okozzák, tipikusan a golfban és a teniszben. Fájdalom és érzékenység jelentkezik az érintett ízület környékén. Azoknál is jelentkezhet, akik egész nap a számítógép előtt, egy pozícióban dolgoztatják a karjukat.
ACL-szakadás: A hirtelen irányváltás hatására a térdet alkotó ínszalagok közül az egyik (akár több) részlegesen vagy teljesen elszakad. Síelőknél, teniszben, erősportoknál tipikus. Jelei a gyulladás, a fájdalom és a térd instabilitása.
Sportsérülések tipikus tünetekkel járnak:
- Csont- vagy izomfájdalom
- Észrevehető színváltozások, zúzódások vagy duzzanat
- Az ízület vagy a csont deformáltnak és nincs a helyén.
- A sérült rész nehezen mozgatható, vagy nem bírja el a súlyát.
A sportsérülések gyógyítása, kezelése
Amikor valaki sportsérülést szenved, az ún. RICE-módszer (Rest, Ice, Compression és Elevation) a leghatékonyabb, és némi megkönnyebbülést nyújt, a sérülés akut szakaszában valamennyit segít a fájdalom és a duzzanat enyhítésében. Javaslom, hogy a gyors elsősegély után a sportoló azonnal forduljon traumatológus orvoshoz, baleseti-sürgősségi ellátás keretében nézzék meg, mi történt a baleset során. Ez akkor is fontos, ha a sportolónak nincsenek nagy fájdalmai, és sok esetben a sportsérülést otthon is meg lehet gyógyítani.
A sportsérülések gyógyítása több fázisban történik: az akut kezeléssel párhuzamosan érdemes elkezdeni a sportoló fizioterápiáját, azaz gyógytornászhoz és gyógymasszőrhöz érdemes fordulni, ha az orvos is egyetért.
A sportsérülések kockázatának csökkentése
Nyilván nem minden balesetet lehet elkerülni, de néhány fontos edzéselem beiktatásával csökkenthetők a kockázatok:
Bemelegítés és levezetés: Mielőtt elkezdené az edzést, mindig melegítsen be. A ficamok és húzódások könnyne megelőzhetőek, ha az edzés előtt alaposan bemelegít, majd a végén nyújtásokat végez.
Használjon megfelelő felszerelést: Egyes sportágakban kötelező is a megfelelő védőfelszerelés használata. Ha futni megy, vegyen magának megfelelő cipőt.
A helyes technika elsajátítása: Az ínhüvelygyulladás és a teniszkönyök olyan sérülés, amely a nem helyes technika miatt is előfordulhat. Kis odafigyeléssel érdemes a mozdulatokat pontosan elsajáttani, majd a sportoló testéhez szabni.
Vízivás: A kiszáradás növeli az izomszövet és a kötőszövetek (fascia) sérülésének kockázatát, hiszen csökkenti a rugalmasságot. Bármilyen edzés előtt, alatt és után igyon elegendő vizet, hogy hidratált maradjon.
Kiegészítő sportok: a legtöbb versenysport egyoldalú terhelést ad a szervezetnek, érdemes ezért heti egy alkalommal valamilyen kiegészítő, kompenzáló mozgást beiktatni annak érdekében, hogy a szervezet adaptív maradjon.
Hallgasson a testére: Ha fájdalmat érez, azonnal hagyja abba az edzést. Gyakran súlyos sérüléseket okoz, amelyeket először nem észlelnek, például ACL-szakadást vagy elmozdulást.
Sportsérülések gyógyítása: összefoglalás
Az aktív életmód sok esetben hozz magával a ksiebb-nagyobb sportsérüléseket. A kulcs a megelőzés: megfelelő bemelegítés, nyújtás, hidratáltság. Ha sérülés történik, óriási különbséget jelenthet, hogy mikor fordul a sportoló orvoshoz és mikor jön el hozzám. Elképzelhető, hogy a sérülés szinte azonnal, fájdalom nélkül elmúlik pár kezelés után.